Foodfolder

Lax med färskpotatis och sparris

Föregående Nästa
image.jpeg (338)
image.jpeg (335)
En fräsch och smakrik vår- eller sommarrätt som är perfekt att inviga balkong- eller terass-säsongen med! Här möts halstrad lax med aromatisk kryddblandning, nykokt färskpotatis och grön sparris i en citron- och pepparrotstdressing – en perfekt match!

Ingredienser

  • 300 g Lax av sushi-kvalitet
  • 8 st grön sparris
  • 8 st färsk potatis (små)
  • 1 msk olivolja
  • 1 msk färskpressad citronjuice
  • 2 msk hackad gräslök
  • 1 tsk fänkålsfrö
  • 1 tsk dillfrö
  • 1 tsk grönpeppar (hel)
  • 0,5 dl smetana
  • 2 msk wasabi eller pepparrot
  • 0,5 tsk citron zest (finrivet skal)
  • salt
  • peppar

Gör så här:

Koka potatisen:
Skrubba potatisarna och koka dem i lättsaltat vatten tills de är precis mjuka, ca 15 minuter beroende på storlek.


Förbered sparrisen:
Skala ev. den nedre delen av sparrisen. Lägg ner dem i potatisvattnet när 2 minuter återstår av koktiden. Häll av och låt svalna något.


Gör salladen:
Skär sparrisen i ca 4 cm bitar. Halvera potatisarna. Blanda med olivolja, citronjuice, gräslök, salt och peppar.


Blanda pepparrotsdressingen:


Rör ihop smetana, pepparrot, citronskal och en nypa salt. Smaka av – hetta ska kännas men inte dominera.


Laxen:
Mortla fänkålsfrö, dillfrö och grönpeppar grovt. Vänd laxen i kryddblandningen.


Hetta upp en stekpanna ordentligt (gärna gjutjärn). Halstra laxen snabbt – ca 5–7 sekunder per sida – så att ytan får färg men kärnan förblir rå. Skär i skivor med vass kniv.


Servera:
Lägg upp potatis- och sparrissalladen, toppa med laxskivor och en klick wasabiröra. Garnera gärna med extra örter eller rivet citronskal


 



 



Testa även